A świstak zwija te papierki, czyli tajemnice quillingu

Obraz wykonany metodą quillingu. Brązowo-biały kot leżący na czarnym tle.
Autorka: Białasowa

Wieczór bez zobowiązań z lampką wina, kocem i Netflixem? Nie dla każdego jest to spełnienie marzeń. Dla niektórych do szczęścia w tej sytuacji brakuje pasków papieru, igły i kleju. Mowa oczywiście o pasjonatach quillingu, którzy "zawijać papier" mogą w każdej sytuacji.

Quilling, czyli obrazy malowane papierem

Każda sztuka rękodzielnicza wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, a przede wszystkim pasji i morza cierpliwości. Według wielu rękodzielników parających się pracą z papierem morza cierpliwości wymaga szczególnie technika quillingu. Pod tą nazwą kryją się cuda tworzone za pomocą zwiniętych w odpowiedni sposób i sklejonych ze sobą pasków papieru. Przy jego wykorzystaniu tworzone są między innymi przestrzenne kwiaty do prac scrapbookingowych, ale także pejzaże czy odzwierciedlenia realnych zdjęć. Stąd często mówi się, że prace wykonane metodą quillingu to obrazy malowane papierem.

Obraz kolorowej papugi siedzącej na drzewie wykonany metodą quillingu.
Autorka: Białasowa

Sprawne dłonie to nie wszystko 

Z całą pewnością dłonie to najważniejsze narzędzie pracy wykorzystywane podczas zwijania i formowania papieru. Jednak chcąc tworzyć bardziej skomplikowane, a przede wszystkim precyzyjne projekty trzeba skorzystać ze specjalistycznych narzędzi. Pozwalają one nie tylko podnieść jakość i estetykę prac, ale także zwiększyć efektywność tworzenia.

I tak z całą pewnością przyda się profesjonalna igła do quillingu, wspomagająca zwijanie papieru - ręczna lub elektryczna - wybór zależy od preferencji rękodzielnika. Ja posiadam obie i póki co lepiej pracuje mi się ręczną. 

Pracę ułatwią również plastikowe szablony na korkowej bazie, zawierające podstawowe kształty stosowane w quillingu w kilku rozmiarach (łezki, koła, kwadraty, serca itp.). Pozwalają uzyskać powtarzalność kształtu, co jest istotne m. in. podczas tworzenia kwiatów, gdzie każdy płatek powinien być tej samej wielkości. Chcąc tworzyć prace przestrzenne warto zakupić również wypukłe szablony do formowania, a także stosowane m.in. w cukiernictwie dłutka kulkowe.

Karbownica nie jest może narzędziem obowiązkowym, wprowadza jednak pewne urozmaicenie do prac. Służy do karbowania pasków. Czasami falowany papier jest tylko dodatkiem do całości (idealnie sprawdza się np. do odwzorowania zwierzęcej sierści - patrz obraz kota powyżej, czy morskich fal), a czasami wykonywane są z niego całe prace.

Rękodzieło bez wątpienia kocha proste i funkcjonalne rozwiązania, stąd jednym z najczęściej stosowanych narzędzi w quillingu jest kuchenna gąbka, która służy do kształtowania przestrzennych kwiatów. 

Przyrządów wykorzystywanych w technice quillingu jest całkiem sporo (frędzlarka, grzebienie, nakładki na igły, gilotyna itd.), jednak nie będę ich wszystkich tutaj wymieniała. Nadmienię, że na sam początek wystarczą papier i nożyczki (lub gotowe, pocięte paski ze sklepu), klej, wykałaczka i odrobina (lub trochę większa odrobina) cierpliwości. 

Metody zwijania papieru

Kartka okolicznościowa. Kolorowy bukiet kwiatów wykonany metodą quillingu na białej kartce.
Metoda klasyczna quillingu

Możemy wyróżnić technikę klasyczną, w której przy pomocy igły (lub innego okrągłego, cienkiego przedmiotu - ja na początku długo używałam zwykłej wykałaczki) zwijamy paski papieru, zaklejmy ich końce i dłońmi lub przy użyciu szablonu nadajemy im odpowiedni kształt. Potem te pojedyncze elementy (np. płatki) łączymy w całość (kwiat) i przyklejmy na papierową, drewnianą lub wykonana z innego materiału bazę. W ten sposób możemy tworzyć elementy płaskie lub 3D.

Drugą metodą jest tzw. husking quilling, zwany inaczej szpilkowym. W tej metodzie paski kształtujemy nie dłońmi czy przy pomocy szablonów, a na ułożonych (wbitych) w odpowiedni kształt szpilkach. Tutaj również tworzymy formy płaskie lub 3D. 

Trzecią metodą, według mnie wymagającą najwięcej precyzji jest quilling konturowy. Jak sama nazwa mówi tutaj odpowiednio ukształtowanymi paskami tworzymy same kontury kształtu. Paski są pojedyncze, pozaginane w odpowiedni kształt i przyklejone do stworzonego wcześniej szablonu. Za pomocą tej metody powstają tylko prace płaskie.

Papierowe rzeźby, czyli quilling 3d

3 ozdobione metodą quillingu wydmuszki leżące na sianku
Jajka wielkanocne quilling
Za pomocą tej techniki rękodzielniczej możemy tworzyć nie tylko płaskie lub bardziej przestrzenne obrazy i kartki okolicznościowe, ale także przedmioty i dekoracje 3D. W okresie świątecznym popularne są na przykład mini choinki i wielkanocne jajka z quillingu. W moim koszyczku wielkanocnym co roku znajduje się taka zdobiona wydmuszka. Niektórzy tworzą malutkie ludzkie postacie, pionki szachowe czy atrapy owoców i warzyw. Ze sklejonych ze sobą, uformowanych pasków papieru można tworzyć również dekoracje do domu tj. wianki na drzwi czy stroiki na stół. Technika quillingu daje szerokie możliwości, a twórców ogranicza tylko wyobraźnia i posiadane umiejętności. Spróbujesz swoich sił?

Poniżej znajdziesz małą galerię wykonanych przeze mnie prac. Po więcej inspiracji zapraszam Cię do moich miejsc w sieci - Kiler Inspiruje - Instagram i Facebook.

Zapraszam Cię również na fanpage Białasowa, której dwie prace wykorzystałam do oprawy tego wpisu: Białasowa.

Ekspldujące pudełko ozdobione papierem z motywem desek i białymi kwiatami na wieczku.
Exploading box z kwiatami 3D wykonanymi metodą quillingu.

Kartka okolicznościowa z plastrem miodu i pszczołą
Personalizowana kartka dla pszczelarza

Podziękowanie dla nauczycielki w ramce. Życzenia, kolorowe kwiaty, kredki i tablica.
Podziękowanie w ramce na zakończenie roku szkolnego

Kartka okolicznościowa z różowymi kwiatami i zielonymi liśćmi ułożonymi w okrąg.
Kartka na podziękowanie dla katachetki


Zaproszenie na ślub z serduszkami i kwiatami
Zaproszenie na ślub


Komentarze

  1. Wow, ale piękne prace. Sama tworzę tą techniką już parę lat, ale nie mogę się przekonać do quillingu konturowego. Obrazki wyglądają zjawiskowo, ale wydają się również takie skomplikowane... Boję się, że efekt nie będzie mnie zadowalał, choć jak mówią ,,trening czyni mistrza'' :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Ja dopiero rozwijam swoje skrzydła w quillingu. Konturowy jest wyjątkowy i zdecydowanie najbardziej precyzyjny. Ja też podchodzę do niego trochę jak do jeża :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz