Tylko rodzice wiedzą jak bujną wyobraźnię i niecodzienne pomysły potrafią mieć ich dzieci. Dlatego to zadaniem nas - dorosłych, jest przewidywanie wszystkich tych pomysłów i niesionych przez nie zagrożeń, zanim jeszcze się wydarzą. Jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy podjąć, aby nasze pociechy mogły bezpiecznie bawić się pod naszym czujnym okiem jest otaczanie ich certyfikowanymi zabawkami. Na co zwrócić uwagę kupując zabawki dla dzieci, aby nie stwarzały dla nich zagrożenia?
Bezpieczne zabawki dla dzieci - czyli jakie?
W niemowlęcym łóżeczku nie powinny znajdować się zabawki! |
Certyfikowane zabawki dla niemowląt i dzieci
Każda zabawka dopuszczona do sprzedaży w Unii Europejskiej musi posiadać oznaczenie CE. Obowiązek ten spoczywa na wszystkich producentach i wynika z tzw. dyrektywy zabawkowej (2009/48/WE). Aby zabawka otrzymała oznaczenie CE producent musi wystawić jej deklarację zgodności, w której oświadcza, że produkt spełnia wymagania znaku CE i dyrektyw UE. Ale zaraz... Jak to wystawia producent, a nie laboratorium lub odpowiedzialny urząd? Przecież nie możemy powierzyć bezpieczeństwa naszych dzieci OŚWIADCZENIU PRODUCENTA! Dlatego zanim taka deklaracja zgodności zostanie wystawiona, każdy produkt musi przejść szereg testów w akredytowanych laboratoriach, a jego właściwości być potwierdzone certyfikatem z badań. Certyfikacja zabawek jest procesem długotrwałym i wymagającym nakładów finansowych, dlatego część producentów podchodzi do niej w sposób luźny lub o zgrozo nie przeprowadza jej wcale (tutaj niestety znajduje się znamienita większość zabawek handmade, które aby być dopuszczone do sprzedaży również powinny być atestowane). W zeszłym roku inspektorzy Izby Handlowej przebadali ponad 2600 różnych zabawek i stwierdzili nieprawidłowości dyskwalifikujące je z rynku w aż prawie 27% przypadków - wśród nich były także przypadki braku certyfikatu CE.
Bezpieczne zabawki handmade
Bardzo duża część rękodzielników, a już na pewno wszyscy działający w szarej strefie, nie posiadają żadnych atestów dla wytwarzanych zabawek. Uzyskanie atestu na zabawki handmade jest takim samym procesem jak dla wszystkich innych zabawek. Nie ma tutaj znaczenia czy jest się tylko małym rękodzielnikiem, który sprzedaje 20 wyrobów rocznie czy też masowym producentem. Jakie zabawki i produkty rękodzielnicze dla dzieci kupujemy najczęściej? Prym wiodą szydełkowane misie, szyte lale, zabawki drewniane, gryzaki i zawieszki do smoczków, tablice manipulacyjne. Wszystkie te produkty podlegają pod konkretne normy i wymagają przeprowadzenia odpowiednich badań. Sama jestem rękodzielniczką (co prawda tworzę pamiątki z papieru, a nie zabawki), więc z jednej strony rozumiem niewielkich rękodzielników i to, że zwyczajnie nie opłaca im się przeprowadzać kosztownych i czasochłonnych badań, a z drugiej strony jestem matką i przeglądając na różnych grupach oferty rękodzielników czasami jestem przerażona. Przykładem mogą być zawieszki do smoczków wykonane z niewiadomego pochodzenia materiałów, z nieznormalizowaną długością i sposobem mocowania klipsa obmyślonym przez rękodzielnika supłem. A większość tych elementów często dostępna po szybkim wyszukaniu na AliExpress... Złe mocowanie elementów? Supeł się luzuje, koraliki spadają i lądują u dziecka w buzi (dopisz własne zakończenie historii). Zła długość i brak instrukcji użytkowania? Zawieszka owija się dziecku wokół szyi podczas snu... Niewłaściwie wykonana, prosta w budowie zawieszka do smoczka, może być potencjalnie śmiertelna.
Tutaj należy powiedzieć, że nie wrzucam wszystkich rękodzielników do jednego wora. Wiem, że są tacy, którzy mimo że działają w szarej strefie, dopracowują swoje produkty, używają wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych oczek do misiów, czy robią znormalizowane zawieszki do smoczków. Sama kupuje dla córki namiętnie szydełkowane misie handmade, które wiem że żadnego atestu nie posiadają, ale zawsze przed zakupem pytam o bezpieczne oczka (najlepiej jak są wyszyte), rodzaj wypełnienia i włóczki, możliwość prania i sama oceniam czy miś nie ma elementów, które łatwo da się urwać lub które mogą być zbyt długie. Są też oczywiście rękodzielnicy, którzy mają własne sklepy stacjonarne lub on-line i sprzedają certyfikowane zabawki dla dzieci - tych jest niestety dosłownie garstka :( Większość osób opisuje swoje produkty jako wykonane z certyfikowanych elementów, co nie jest jednoznaczne z tym, że ich wyrób jest certyfikowany czy bezpieczny. Atest na zabawkę obejmuje nie tylko materiały, ale przede wszystkim konstrukcję produktu.
Odpowiedzialny producent + świadomy rodzic = bezpieczna zabawa
Każdy rękodzielnik i producent sprzedający zabawki i wyroby dla dzieci musi mieć świadomość, że odpowiada za swój produkt i za zdrowie jego małych użytkowników - nie tylko własnym sumieniem, ale także prawnie. Każdy dorosły kupujący zabawki musi kierować się przede wszystkim własnym doświadczeniem, zdrowym rozsądkiem i w pewnym sensie intuicją, a najlepiej kupować po prostu certyfikowane zabawki ze znakiem CE. Zabawka dla dziecka nie ma być ładna, modna, tania czy droga. Zabawka dla dziecka ma być przede wszystkim bezpieczna, rozwijającą, działającą na wyobraźnię malucha. I najważniejsze! Pamiętajmy, że żadne, nawet najbezpieczniejsze zabawki nie zastąpią naszej obecności, przytulenia i wspólnie spędzonego czasu :) A Wy, jak uważacie?
Jeśli poszukujesz pamiątki dla nowonarodzonego maluszka zapraszam Cię do moich miejsc w sieci, gdzie znajdziesz tworzone przeze mnie pamiątkowe kartki, boxy i metryczki niemowlęce. Fb - Kiler Inspiruje - prezenty piękne na zabój, Ig - kiler_inspiruje.
Bardzo ciekawie opisane. I niestety to prawda z certyfikatem CE. Czytałam również artykuł, gdzie ten znaczek jest umieszczany na zabawce, a niestety produkt nigdy nie był testowany. Pomimo, że produkt był sprowadzany od dużego producenta.
OdpowiedzUsuńSą również sytuacje, gdzie myląco umieszcza się znak CE na niecertyfikowanych produktach, a tłumaczeniem jest później, że chodziło o China Export...
Usuń